علائم و نشانه های زردی در نوزادان

علائم کلی زردی در نوزادان

 درمان زردی در منزل | نوین طب ایران : علائم زردی نوزاد یک بیماری شایع در نوزادان است که با تغییر رنگ پوست به رنگ زرد همراه است. این بیماری در روزهای ابتدایی تولد نوزاد را درگیر می کند و تا حدودی والدین را نگران و دستپاچه می کند. بخصوص والدینی که تولد اولین فرزندشان است و با علائم این بیماری آشنایی ندارند.

به طور کلی کبد که وظیفه تجزیه بیلی روبین خون را بر عهده دارد در نوزادان هنوز بالغ نشده است و این مشکل سبب می شود که سطح بیلی روبین در خون افزایش پیدا کند. این بیماری در هفته اول تولد در نوزادانی که نارس به دنیا آمده اند و یا از شیر مادر تغذیه می کنند شایعتر است.

به طور کلی دو نوع زردی در نوزادان بروز می کند فیزیولوژیک و پاتولوژیک. نوع فیزیولوژیک گه شایع تر است در روز دوم یا سوم تولد به وجود می آید و شدت آن کم است. نوع دوم زردی پاتولوژیک است که از بدو تولد کودک مبتلا به آن است.

علائم کلی زردی در نوزادان

علائم ابتدایی زردی

در بدو تولد مهمترین مسئله توجه به وضعیت نوزاد و سلامتی اوست و زردی نوزاد که در هفته اول حدود ۷۰ درصد نوزادان را درگیر می کند معمولا علائمی دارد که والدین می توانند به آن پی ببرند. در ابتدا رنگ پوست چشم ها و صورت نوزاد به رنگ زرد تغییر حالت می دهد و این علامت از چشم والدین پنهان نمی ماند چون به راحتی تغییر رنگ قابل مشاهده است.

حتما مطالعه کنید
آزمایش زردی در نوزادان چیست؟

مشاهده علائم در روزهای ابتدایی می تواند این بیماری را کنترل و درمان کند و در همان حد زردی پوست و چشم باشد و گسترش پیدا نکند. این نشانه ها معمولا در روزهای دوم تا چهارم تولد ظاهر می شوند.

برای اینکه مطمئن شوید که نوزاد به این بیماری مبتلا شده است می توانید به آرامی پیشانی یا بینی نوزاد را فشار دهید اگر قسمت فشار داده شده زرد رنگ شد یعنی نوزاد این بیماری را به صورت خفیف دارد در حالت طبیعی بعد از فشار دادن پوست نوزاد پس از لحظه ای پوست کمی روشنتر از حالت طبیعی خواهد بود.

 

علائم حاد بیماری زردی

معمولا کنترل و درمان زردی نوزاد آسان است و اگر معاینات نوزاد در روزهای ابتدایی انجام شود و دکتر تشخیص آن را بدهد درمان هایی متناسب با سطح بیلی روبین خون نوزاد در نظر می گیرد. حتی ممکن است پرهیزهایی هم برای مادر در نظر گرفته شود. حال اگر کودک با علائم جدی تری مواجه شود حتما باید با نظر پزشک متخصص در بیمارستان بستری شود.

• علائم و نشانه های زیر زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین در خون نوزاد زیاد شود

• زرد شدن پوست نوزاد به وضوح دیده می شود و شدت آن بیشتر می شود.

• زرد رنگ شدن پوست به قسمت های شکم، بازوها و پاهای نوزاد کشیده می شود.

• سفیدی چشم های نوزاد کاملا تغییر رنگ پیدا می کند و به رنگ زرد در می آید.

• خواب نوزاد سنگین می شود و به نوعی بی حال است. حالت بیمار گونه نوزاد به وضوح قابل مشاهده است.

• نوزاد اضافه وزن ندارد و نمی تواند به خوبی از شیر مادر تغذیه کند.

حتما مطالعه کنید
زردی در نوزادان چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

• نوزاد با صدای بلند گریه می کند.

• ممکن است علائم دیگری نظیر بی قراری، مشکل در دفع و … را از خود نشان دهد که باید حتما به متخصص کودکان مراجعه شود.

 

عوارض بیماری زردی

والدین باید در روزهای ابتدایی بررسی های لازم در خصوص زردی نوزاد را داشته باشند. تز آنجا که این بیماری بسیار شایع است پس بهتر است آمادگی های لازم جهت بروز احتمالی علائم و مراجعه جهت درمان را داشته باشید. چون اگر سطح بیلی روبین خون بالا رود عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

 

انسفالوپاتی ناشی از بیلی روبین حاد:

بیلی روبین در واقع به عنوان سم مغزی شناخته می شود و افزایش آن در خون خطر انتقال به مغز و مبتلا شدن به انسفالوپاتی را در پی دارد. درمان های سریع ممکن است تا حدودی از آسیب های ماندگار و قابل توجه جلوگیری کند. در نوزاد مبتلا به زردی ناشی از بیلی روبین حاد علائمی از قبیل بی حالی، دشواری در بیدار شدن، گریه با صدای بلند، مکیدن و یا تغذیه ضعیف، قوس گردن و یا بدن به سمت عقب و تب دیده می شود‌.

کرن ایکتروس: کرن ایکتروس نوعی سندرم است که زمانی رخ می دهد که انسفالوپاتی ناشی از بیلی روبین حاد به مغز آسیب دائمی رسانده باشد. علائمی که بعد از ابتلا به کرن ایکتروس مشاهده می شود شامل حرکات غیر ارادی و کنترل نشده و یا فلج مغزی آتتوئید، نگاه دائمی به سمت بالا، افت شنوایی و رشد نادرست مینای دندان می باشد.

 

مشاهده علائم و روش های درمان زردی نوزاد

از علائم و راه های تشخیص زردی نوزاد علاوه بر تغییر رنگ پوست می توان به آزمایش میزان بیلی روبین اشاره کرد. بسیاری از والدین به دلیل بی تجربه بودن در خصوص این بیماری ممکن از متوجه علائم خفیف بیماری نشوند و با مشاهده علائم دیگری نظیر تیره رنگ بودن ادرار به پزشک مراجعه کنند و متوجه زرد شدن در نوزاد شوند.

حتما مطالعه کنید
 درمان زردی نوزاد

ادرار نوزادان در ۲ یا ۳ روز اول تولد باید بی رنگ باشد و تغییر رنگ ان در ابتدای تولد غیر طبیعی است و نشان از بیماری مذکور دارد. در قسمت بالا هم گفتیم که وقتی درمان در روزهای ابتدایی شروع نشود و سطح بیلی روبین خون در حال افزایش باشد نوزاد ممکن است دچار تب و تشنج شود.

 

 

مشاهده علائم و روش های درمان زردی نوزاد

درمان هایی که برای این بیماری موثر هستند شامل موارد زیر هستند:

تغذیه مکرر با شیر مادر: زمانی که سطح بیلی روبین نگران کننده نباشد و زردی فقط قسمت های صورت و چشم را درگیر کرده باشد پزشک تغذیه با شیر مادر را برای درمان پیشنهاد می کند. اگر سطح بیلی روبین پایین باشد با قرار دادن کودک در مقابل نور خورشید در صبح زود یا عصر دیر وقت می توان کاملا زردی را کنترل و درمان کرد.

دستگاه فتوتراپی هم که یک درمان رایج و کاربردی است و باید نوزاد بدون لباس و با چشمانی بسته زیر نور دستگاه قرار بگیرد تا رفته رفته سطح بیلی روبین پایین بیاید. دستگاه ها انواع مختلفی دارند و برای هر نوع زردی متفاوت هستند.

شرکت نوین طب ایران ارائه دهنده انواع دستگاه های فتوتراپی با بهترین استانداردهای جهانی را عرضه می کند که شما می توانید از این مرکز معتبر دستگاه مورد نیاز خود را تهیه کنید. تنها زمانی نمی توان از فتوتراپی استفاده کرد که سطح بیلی روبین به حدی رسیده باشد که نیاز به تعویض خون برای درمان باشد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

زردی نوزاد

 قطره بیلی ناستر بر کاهش زردی نوزاد تاثیری دارد؟

 قطره بیلی ناستر بر کاهش زردی نوزاد تاثیری دارد؟ علائمی مثل زرد شدن رنگ پوست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonارتباط با مدیریت