دستگاه زردی

دستگاه زردی نوزاد چیست؟

دستگاه زردی نوزاد سیستمی است که معمولا از آن برای معالجه زردی نوزادان به کار گرفته می شود. این سیستم با ساز و کاری علمی و مدبرانه سبب می شود زردی نوزاد بعد از مدت زمان کوتاهی برطرف شود.

شیوه ای که در معالجه زردی نوزادان بکار گرفته می شود تابش نور با طول موجی ویژه به قسمت هایی از بدن نوزاد می باشد.

در این روش از نور خاصی برای تغییر فرم بیلی روبین به کار برده می شود و سرانجام نوزاد به صورت مناسب تری می توان بیلی روبین را مرتب سازی نماید. اگرچه این شیوه درمانی بدون ریسک و مطمئن بوره و خیلی کم عوارض جانبی در پی خواهد داشت ولی برای معمولا برای نوزادان چشم بند های ویژه ای به کار می گیرند تا چشم آنها در مقابل نور دستگاه زردی در امان بماند.

دستگاه زردی نوزاد

 

بدن نوزاد در موضع نور های سفید، سبز یا آبی واقع می شود به نوعی که به اکثر بخش های پوست نوزاد این نور ها بتابند.

در این وضعیت از نوزاد برای خاطر جمعی از پایین آمدن میزان بیلی روبین خون آزمایش خون گرفته می شود. پایین آمدن بیلی روبین را می توان طی 4 الی 6 ساعت رویت نمود. نوزادان نارس را حتی زمانی که در حال معالجه به شیوه فتوتراپی هستند می توان شیر داد.

عوارض جانبی بعد از اعمال دستگاه فتوگرافی

بعضی مسائل ناچیز نظیر مدفوع شل یا بثورات پوستی امکان دارد مشاهده شود که همواره بعد از اعمال فتوتراپی این عوارض جانبی رفع می شوند.

به وسیله نیروی این طول موج از نور، قسمت هایی که در برابر نور واقع می شوند روزنه ای برای ورود نیرویی می شود که یک راست به گلبول های قرمز خون این نوزادان وارد می شود.

این گلبول های قرمز با توجه به عللی مورد حمله زردی واقع شده اند با توجه به نیرویی این نور مخصوص از بین رفته و بیلی روبین های تازه ای جای آنها را می گیرند و این یعنی عامل زردی پایین آمده و زردی نوزادان التیام یافته است.

با بکارگیری این دستگاه و ابزار آلات جانبی آن که در فرایند درمان مورد استعمال واقع می شوند می توان بعد از 2 الی 3 روز زردی نوزادان را برطرف نمود.

آشنایی کامل با کارایی دستگاه فتوتراپی

دستگاه زردی که به همان دستگاه فتوتراپی معروف است همانطور که از نام آن مشخص است برای معالجه زردی نوزاد به کار برده می شود. فتوتراپی در حقیقت به مفهوم معالجه توسط فوتون ها و نور ها می باشد.

همان گونه که مستحضرید یکی از بیماری های رایج در میان نوزادان تازه به دنیا آمده زردی یا یرقان می باشد. برای معالجه این بیماری از سیستم هایی که عوارض آن خیلی کم است یا به بیان دیگر عوارضی ندارند دستگاه فتوتراپی نوزاد است.

بررسی و معالجه اولیه و فوری زردی می تواند از ایجاد عوارض جدی پیشگیری نماید. از عوارض جدی و درمان نشدن یرقان می توان فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، مشکل در اعتدال حرکتی، ناهنجاری های دندانی، ناشنوایی و حملات صرعی را نام برد که به هیچ عنوان درمان شدنی نیستند.

زردی پوست نوزاد معمولا از صورت آغاز شده و زمانی که میزان بیلی روبین در خون افزایش یافت به شکم و پا ها وسعت می یابد. استفاده از دستگاه فتوتراپی یکی از مرسوم ترین روش های درمان این بیماری است که در پایین آمدن میزان بیلی روبین اهمیت بسزایی دارد.

این دستگاه فرم و ساختار مولکولی بیلی روبین را عوض می نماید. نور درمانی اجازه می دهد گلبول های قرمز در زیر پوست از بین رفته و همچنین از خون و پوست خارج شده و دفع شود.

زمان دقیق استفاده از دستگاه زردی نوزاد

چه زمانی استفاده از دستگاه بایستی آغاز گردد؟ پژوهشات متعدد نشان می دهد که کم و بیش از ۱۰۰۰ نوزادی که در آمریکا متولد می شوند و در قسمت مراقبت از نوزادان واقع می شوند حدودا ۴ الی ۵۰ نوزاد به دستگاه زردی نوزاد احتیاج پیدا می کنند و همین مقدار هم بعد از مرخص نمودن برای فتوتراپی بایستی دوباره در همین بخش بستری شوند.

تراکم خاص و جامع، جمع شدن گلبول قرمز در سرم خون که بایستی فتوتراپی در آن شروع شود ناپایدار است و به موارد متنوعی وابسته است:

•میزان کلی گلبول قرمز در سرم خون
•میزان سن بارداری مادر نوزاد
•سن نوزاد به ساعت و در موقع تست
•هر نوع علل خطر ساز شخصی برای هیپربیلی روبینمی
علل خطرساز در دچار شدن به هیپربیلی روبینمی حاد و کرن ایکتروس نظیر :
•افت گلوکز، فسفات
•خفگی
•حالت گیجی و خواب آلودگی
•متغیر بودن دما
•بیماری ایزوایمیون همولیتیک
•سپسیس
•اسیدوز، پایین آمدن میزان بی کربنات مایع بیرون سلولی و واقع شدن ph خون در حدود اسیدی می باشد.
•هیپربیلی روبینمی

زمان شروع درمان

برای یاری رساندن به پزشکان در مشخص نمودن زمان شروع درمان به وسیله دستگاه زردی ، آکادمی پزشکی اطفال آمریکا(APP) در ارتباط بد هیپربیلی روبینمی ضوابطی و مقرراتی را برای تدبیر هیپربیلی روبینمی در نوزادانی که هفته ۳۵ بارداری را طی نموده اند عرضه نموده اند.

این ضوابط نظیر پروسه های متناهی است برای کنترل زردی در بخش های مراقبت نوزادان ، همچنین نسخه هایی برای شروع فتوتراپی که مطابق جوانب کلی گلبول قرمز سرم خون، میزان سن بارداری، سن ساعتی نوزادان و علل خطرساز شخصی هستند.

هیچ نوع نسخه ای مبنی بر دلایلی در خصوص پیشنهادهایی برای فتوتراپی در نوزادان نارس و سن بارداری کمتر از ۳۵ هفته موجود نمی باشد.

با توجه به این متون مرجعی که اکثرا از آن بهره می گیرند جدول هایی را مهیا نموده اند. یک حساب سطحی و سرسری در NICU شروع به کارگیری دستگاه زردی را موقعی می داند که میزان سرمی گلبول قرمز معمولا بیشتر از 5 برابر وزن در زمان تولد است. به عنوان مثال در نوزاد ۲ کیلویی فتوتراپی در سطح گلبول قرمز ۱۰(mg/DI) شروع می شود.

دستگاه فتوتراپی

نحوه عملکرد دستگاه زردی

نحوه عملکرد دستگاه زردی نوزاد چگونه است؟ فتوتراپی حدود 40 سال است که به یک معالجه مطمئن برای زردی نوزادان مبدل گشته است. عوارض حاصل از این عمل بسیار ناچیز و معمولا ضعیف است.

بالا رفتن تبخیر غیر ملموس آب و عکس العمل های پوستی در نوزادان دچار به زردی که تحت درمان با دستگاه فتوتراپی می باشند من جمله عمده ترین عوارض به حساب می آیند.

دستگاه زردی با هالوژن های نور که در یک محل خاص واقع است می تواند مسیر خون پوستی و بخار شدن غیر ملموس آب را به وسیله پوست تکثیر نماید.

این موضوع در نوزادان نارسی حائز اهمیت است که کارایی مرتبط به بازدارنده های پوستی بنا به دلایلی همچون نارس بودن با ریسک روبه رو و در مقابل آب بسیار نفوذ پذیر می باشد.

پژوهشات اخیر که در خصوص نوزادان نارس که به وسیله هالوژن های موضعی خاصی توسط نور فتوتراپی می شوند نشان دادند که بخار آب به وسیله پوست برخلاف نمناکی نسبی و درجه حرارت ثابت ۲۰ الی ۲۶ درصد بالا می رود.

گمان می رود که فوتوتراپی به وسیله ساز و کاری به اسم فتو ریلکسیشن بالا می رود. شیوه این ساز و کار به صورت کاملی استنباط نشده است اما باور بر این است که اشاعه اکسید نیتریک به وسیله S-nitrosothiol حاصل می شود.

با دقت به بالا رفتن بخار شدن ناملموس آب پیشنهاد هایی برای نگهداری مایعات تا ۱۰ ml/kg/d در نوزادانی که در زمان تعیین شده متولد شده اند وجود دارد که تنها روش جذب دهانی مطلوب و کافی می باشد و نیازی نیست این مایعات از طریق رگ به بدن تزریق شوند.

بالا رفتن بخار آب به واسطه پوست در نوزادان نارس در فتوتراپی مبنی بر LED درج نشده است.

انواع لامپ در دستگاه فتوتراپی

معمولا دو گونه لامپ در این دستگاه به کار برده می شود که عبارتند از:

•لامپ های معمولی معروف به فلوئورسنت
•لامپ های LED

در حال حاضر اقسام دستگاه فتوتراپی با لامپ های LED برای معالجه زردی نوزاد بسیار استعمال دارد چرا که تاثیر این گونه لامپ ها در معالجه زردی بیشتر می باشد و سبب کم شدن آب بدن نوزاد در طی درمان نمی شود. مطلوب ترین نوری که در سیستم فتوتراپی استفاده می شود نور آبی است.

اثربخشی نور آبی در معالجه زردی از دیگر نور ها بیشتر است چرا که همانگونه که مستحضرید از نور سبز، زرد، سفید و … می توان برای این عمل استفاده نمود. هر چند امکان دارد نور آبی همواره در دسترس نباشد پیوست به اینکه عوارض جانبی آن از دیگر لامپ های رنگی بیشتر است. نور سفید معمولا مطلوب ترین و بهترین انتخاب برای جایگزینی نور آبی است.
نور درمانی با دستگاه نوزاد نخستین ، مطلوب ترین و مناسب ترین انتخاب برای معالجه زردی در نوزادان می باشد. این شیوه کم و بیش در بیشترین موارد به وسیله پزشک تجویز می گردد به استثنای زمانی که زردی خیلی حاد باشد. در این صورت بایستی تعویض خون انجام گیرد.

درمان زردی نوزاد توسط دستگاه فتوتراپی

نحوه درمان زردی در نوزادان به وسیله دستگاه بصورت زیر می باشد:

پیش از درمان نوزاد

لوله IV یک لوله کوچکی می باشد که در سیاهرگ نوزاد واقع می شود تا بدین وسیله به او غذا و دارو ارسال شود.

آزمایش خون

پزشک معالج معمولا از نوزاد نمونه خون گرفته و برای مشخص نمودن میزان گلبول قرمز موجود در آن مورد آزمایش قرار می دهد. پزشک امکان دارد چند بار از خون نوزاد نمونه بگیرد و آن را بررسی نماید.

•حین درمان نوزاد

در زمان درمان نوزاد معمولا یک یا چند لامپ در قسمت فوقانی سر نوزاد قرار داده و کلیه لباس های او را به غیر از پوشک از بدن او خارج نموده و نوزاد را به پشت می خوابانند تا حداکثر مقدار نور به بدن او بتابد.

یا اینکه امکان دارد نوزاد را بر روی یک تشک نوری انعطاف پذیر قرار دهند. یا اینکه پزشک نوزاد را داخل یک پد نور بپیچاند. در این شرایط با یک چشم بند روی چشم های نوزاد را پوشانده تا چشم های او در مقابل نور در امان بماند. پزشک معالج نوزاد را با دقت بسیار زیر نظر می گیرد.

هنگامی که میزان بیلی روبین خون نوزاد تا حد کافی کاهش یافت لامپ ها را خاموش می کنند. ۲۴ ساعت بعد از پایان معالجه مجدد از خون نوزاد تست گرفته می شود تا میزان بیلی روبین خون او را ارزشیابی نمایند. اگر میزان آن به میزان کافی کاهش یافته باشد درمان به پایان رسیده است.

درمان زردی نوزاد

تغذیه نوزاد

نوزاد قرار داده شده در زیر دستگاه زردی به صورت معمولی تغذیه می شود. اما در مواردی شاید لازم باشد که به او شیر بیشتری داده شود تا بیلی روبین خون به واسطه مدفوع، فوری از بین رود. پزشک معالج در زمان تغذیه نوزاد لامپ ها را خاموش می نماید.

بررسی عملکرد قلب

بررسی عملکرد قلب که به ECG یا EKG مشهور است نظیر پد هایی است که بر روی پوست نوزاد چسبیده می شود تا اعمال الکتریکی قلب او را درج نماید. این عمل برای بررسی تعامل قلب در زمان اعمال فتوتراپی صورت می گیرد.

ورودی و خروجی

پزشک معالج بایستی آگاه باشد که نوزاد در زمان قرارگیری در دستگاه به چه میزان مایعات نظیر شیر خشک، شیر مادر یا مایعاتی که به وسیله لوله های درون وریدی مصرف نموده است.

به پزشک در خصوص وضعیت و بازه زمانی تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک شرح دهید. و پزشک بایستی در خصوص مقدار دفع ادرار و مدفوع نوزاد معلوماتی داشته باشد. پوشک نوزاد را پس از تعویض نزد خود نگه دارید تا پزشک آنها را وزن نماید و مقدار دفع ادرار و مدفوع نوزاد را معلوم نماید.

علائم حیاتی

پزشک معالج ضربان قلب، میزان تنفس، درجه حرارت بدن نوزاد و فشار خون را بایستی مورد وارسی قرار دهد. همچنین بایستی به وسیله استتوسکوپ به صدای قلب و ریه نوزاد گوش دهند. پزشک کلیه این نشانه ها را برای آگاهی یافتن از شرایط نوزاد مورد وارسی و ارزشیابی قرار می دهد.

دستگاههای درمان زردی نوزاد

اطلاع از کیفیت دستگاه زردی نوزادان

دستگاه زردی بایستی از کیفیتی مطلوب برخوردار باشد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

•دارای حسگر تشخیص نوزاد و به صورت خودکار خاموش و روشن شود.
•از دماسنج خیلی دقیقی برخوردار باشد تا دمای محوطه زیر سیستم و دمای بدن نوزاد را به خوبی اندازه گیری نماید.
•درج زمان دقیق معالجه نوزاد
•اعلام صوتی و نشان دادن پیام در زمان پایان عمر مفید منابع نوری سیستم
•فقدان اشعه UV
•بدون ایجاد گرما در زیر سیستم و سامانه فن خودکار
•مصرف پایین
•زنگ خطر در زمان بالا رفتن درجه حرارت بدن نوزاد
•بسیار مطمئن و به کارگیری آسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
مشاوره آنلاین در واتس آپ
Send via WhatsApp