زردی نوزاد | درمان زردی نوزاد | نوین طب ایران

زردی نوزاد | درمان زردی نوزاد | نوین طب ایران

زردی نوزاد

زردی نوزاد چیست؟

زردی نوزاد یک مشکل غیر عادی نیست که تنها برای نوزاد شما اتفاق افتاده باشد.

بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که در خون و مدفوع افراد است. گاهی اوقات کبد نمی تواند بیلی روبین را در بدن دفع کند. هنگامی که بدن نوزاد بیش از حد بیلی روبین دارد پوست زرد خواهد شد، این وضعیت زردی نامیده می شود.

در تمامی نوزادان درجاتی از آن وجود دارد (بالاتر از ۲ میلی گرم بر دسی لیتر) اما زمانی که عدد این زردی به بالاتر از ۵ میلی گرم بر دسی لیتر می‌رسد به مرحله قابل مشاهده با چشم می‌رسد و پزشک معالج تشخیص زردی می‌دهد و با آزمایش بیلی روبین عدد و درجه‌ی قطعی و دقیق آن مشخص می‌شود، زردی در نیمی از نوزادان ترم (نوزادی که بیشتر از ۳۷ هفته یا بیشتر را در رحم مادر گذرانده) و ۸۰ درصد نوزاد پره ترم (نوزادی که کمتر از ۳۷ هفته را در رحم مادر گذرانده است) دیده می‌شود.

زردی نوزاد تازه متولد شده هنگامی اتفاق می افتد که کودک سطح بالایی از بیلی روبین در خون داشته باشد. بیلی روبین ماده زردی است که بدن هنگام جایگزینی گلبول های قرمز قدیمی ایجاد می کند.

کبد به تجزیه ماده کمک می کند بنابراین می توان آن را از بدن در مدفوع خارج کرد. سطح بالای بیلی روبین باعث می شود پوست و سفیدی چشم کودک زرد به نظر برسد. به این زردی گفته می شود.

علل زردی نوزاد

طبیعی است که سطح بیلی روبین کودک پس از تولد کمی زیاد باشد. هنگامی که کودک در رحم مادر رشد می کند ، جفت بیلی روبین را از بدن کودک خارج می کند.

جفت عضوی است که در دوران بارداری برای تغذیه کودک رشد می کند. بعد از تولد ، کبد کودک شروع به انجام این کار می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا کبد کودک بتواند این کار را به طور موثر انجام دهد.

بیشتر نوزادان دارای زردی پوست یا زردی هستند. به این زردی فیزیولوژیکی می گویند. این معمولاً در سنین 2 تا 4 روزگی کودک قابل مشاهده است. بیشتر اوقات مشکلی ایجاد شود و در عرض 2 هفته از بین می رود.

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است دو نوع زردی دیده شود. هر دو نوع معمولاً بی ضرر هستند.

زردی شیردهی در نوزادان شیرده در طی هفته اول زندگی مشاهده می شود. این احتمال بیشتر زمانی رخ می دهد که نوزادان به خوبی شیر نخورند یا شیر مادر دیربه نوزاد داده شود و منجر به کم آبی بدن می شود.

زردی شیر مادر ممکن است در برخی از نوزادان سالم که از شیر مادر تغذیه می کنند ، پس از روز 7 تولد ظاهر شود. به احتمال زیاد طی هفته های 2 و 3 به اوج خود می رسد ، اما ممکن است در یک ماه یا بیشتر در سطح پایین باقی بماند. این مشکل ممکن است به دلیل تأثیر مواد موجود در شیر مادر بر تجزیه بیلی روبین در کبد باشد.

زردی شیر مادر یا زردی شیردهی

زردی شیر مادر با زردی شیردهی متفاوت است. اگر نوزاد مبتلا به زردی شدید نوزاد باشد ممکن است باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز خون شود که باید در بدن جایگزین شوند ، مانند:

شکل غیر طبیعی سلول های خونی (مانند کم خونی سلول داسی شکل)
عدم تطابق گروه خونی بین مادر و نوزاد (ناسازگاری Rh یا ناسازگاری ABO)
خونریزی زیر پوست سر (سفالوهاتوم) که ناشی از زایمان دشوار است
سطح بالاتری از گلبول های قرمز خون که بیشتر در نوزادان با سن کوچک حاملگی (SGA) و برخی دوقلوها مشاهده می شود.

عفونت

کمبود پروتئین های مهم خاص که آنزیم ها نامیده می شوند
مواردی که برداشتن بیلی روبین برای بدن کودک دشوارتر است نیز ممکن است منجر به زردی شدیدتر شود ، از جمله:

– داروهای خاص
– عفونت های موجود در هنگام تولد ، مانند سرخچه ، سفلیس و سایر موارد دیگر
– بیماری هایی که بر کبد یا مجاری صفراوی تأثیر می گذارند ، مانند فیبروز کیستیک یا هپاتیت
– سطح اکسیژن کم (هیپوکسی)
– عفونت (سپسیس)
– بسیاری از اختلالات ژنتیکی یا ارثی مختلف
– نوزادانی که خیلی زود متولد می شوند (زودرس) بیشتر از نوزادان عادی به زردی مبتلا می شوند.

بهتر است اگر کودک شما زردی دارد نگران نباشید.
دیدن چشمان و پوست زردرنگ کودک شما به راحتی والدین را به حالت وحشت در می آورد ، مخصوصاً اگر قبلاً هرگز آن را ندیده اید. کاداککل راداکریشنان ، متخصص گوارش کودکان ، گفت: این تغییر رنگ زرد در یک نوزاد تازه متولد شده زردی نامیده می شود و این یک مسئله رایج است.

زردی نوزاد به دلیل افزایش سطح رنگدانه ها

زردی به دلیل افزایش سطح رنگدانه های مایل به زرد در خون است که بیلی روبین نامیده می شود و هنگامی که بدن کودک سلولهای قرمز خون اضافی را تجزیه می کند ، تشکیل می شود. بیلی روبین از طریق خون به کبد منتقل می شود ، جایی که به عنوان یک ماده شیمیایی برچسب خورده و به صفرا منتقل می شود ، رنگدانه سبز ساخته شده توسط کبد این کار انجام می شود. سپس به عنوان زباله از بدن خارج می شود.

دکتر راداخریشنان توضیح می دهد: “هنگامی که نوزاد جدید شما بعد از تولد شروع به تنفس می کند ، سلول های قرمز خون اضافی که کودک شما در رحم داشته است از بین می رود.” “این میزان بالاتری از بیلی روبین را در همه نوزادان پس از تولد ایجاد می کند.”

این میزان بالاتر بیلی روبین و این واقعیت که بسیاری از کبد نوزادان نمی توانند به درستی از شر آن خلاص شوند ، باعث می شود که نوزادان سطح بالاتری از آن داشته باشند. گاهی اوقات ، زایمان زودرس یا یک اختلال زمینه ای ممکن است زردی آنها را تشدید کند.

آیا والدین باید وحشت کنند؟

اگرچه اولین خط دفاعی شما ممکن است نگرانی در مورد زردی نوزاد باشد ، اما طبیعی است که نوزادانی که در موعد مقرر به دنیا می آیند حداقل مقداری زردی داشته باشند که روی چشم و صورت آنها تأثیر بگذارد. هرچند نباید مشکلی ایجاد کند.

دکتر رادخریشنان می گوید: “در ابتدا نگرانی طبیعی است ، اما به خاطر داشته باشید که جای نگرانی نیست.” “این به طور معمول در روز دوم یا سوم زندگی کودک دیده می شود و به آن زردی فیزیولوژیکی می گویند.”

وی می گوید: “اگر زردی در روز اول زندگی كودك شما قابل توجه باشد یا بر روی قفسه سینه یا شكم تأثیر بگذارد ، این نشانه آن است كه سطح بیلی روبین در آنها بالاتر از حد طبیعی است.” “در این حالت ، کودک شما باید توسط پزشک ارزیابی شود.

فراتر از زردی فیزیولوژیکی

هنگامی که شروع زردی در روز اول رخ می دهد یا اگر زردی به سرعت از بین نرود ، مشکل فراتر از زردی فیزیولوژیک است. موارد دیگر می تواند شامل ناسازگاری گروه خونی ، عفونت در جریان خون ، عفونت های ویروسی خاص ، ناهنجاری های آنزیم های خاص یا غشای سلول های قرمز باشد.

اگر زردی کودک شما بیش از یک هفته از زندگی نوزاد شما را بگیرد ، مشکلات مربوط به کبد که بر جریان صفرا به روده تأثیر می گذارد باید مورد توجه قرار گیرد. اگرچه این مشکلات معمول نیستند ، اما رایج ترین آنها آترزی صفراوی است ، اختلالی که منجر به انسداد در مجاری صفراوی می شود ، لوله هایی که صفرا را از کبد به روده تخلیه می کنند.

در صورت طولانی شدن زردی با پزشک کودک خود صحبت کنید.

دکتر راداخریشنان می گوید: “غالباً ، بیلی روبین بالا به هیچ مشکلی در سلامتی منجر نمی شود.” وی افزود: “با این حال ، افزایش سطح بسیار بالا یا درمان ناكافی باعث آسیب مغزی می شود و خطر برای نوزادان نارس بیشتر است. اما قبل از نگرانی ، بدانید که این امر غیرمعمول است.

درمان زردی نوزادان

اغلب اوقات ، زردی فیزیولوژیک نیازی به درمان ندارد و خودبه خود بهبود می یابد.

وی می گوید: “اگر زردی به سینه ، شکم گسترش یابد ، اگر رنگ پوست کودک شما زردتر است یا اگر نگران تغذیه نوزاد یا خواب آلودگی بیش از حد هستید ، یک متخصص اطفال باید سطح بیلی روبین کودک شما را بررسی کند.

تصمیم برای درمان براساس سطح بیلی روبین و سن کودک شما است. این تصمیم باید با کمک پزشک فرزند شما را معاینه کند.

قرار دادن کودک در زیر نور ، تحت عنوان فتوتراپی ، متداول ترین روش برای کاهش سطح بیلی روبین است – اگر متخصص اطفال آن را برای درمان کافی بالا بداند. فتوتراپی غالباً به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد و ممکن است یک نوزاد نارس به درمان تهاجمی تری نسبت به نوزاد کامل ترم نیاز داشته باشد.

دکتر رادخریشنان می گوید: “اگرچه نادر است ، اما وقتی زردی شدید به انواع دیگر درمان پاسخ نمی دهد ، ممکن است به انتقال خون نیاز باشد.” “در این روش ، خون کودک در حجم کمی رد و بدل می شود ، که بیلی روبین و آنتی بادی های مادر را رقیق می کند.

این امر نیاز به نظارت دقیق دارد و باید در یک بخش مراقبت های ویژه نوزادان انجام شود.

غذا خوردن کودک خود را تماشا کنید

خواه نوزاد تازه متولد شده شما زردی فیزیولوژیکی داشته باشد یا به درمان فشرده تری احتیاج داشته باشد ، مهم است که کودک شما خوب غذا بخورد. هنگامی که کودک شما خوب غذا می خورد ، می تواند به او کمک کند تا بتواند حرکات روده خوبی داشته باشد و اطمینان حاصل کند که بیلی روبین از طریق روده دفع می شود. به همین دلیل ، پزشک شما ممکن است توصیه کند که تغذیه کمکی فراتر از شیردهی باشد.

آیا زردی به کودک من آسیب می رساند؟

بیشتر زردی ها برای کودک شما مضر نیستند و وقتی بدن کودک یاد می گیرد با بیلی روبین مقابله کند از بین می رود. اما در بعضی از نوزادان بیلی روبین بسیار زیاد است که می تواند مضر باشد.

اگر سطح بیلی روبین بسیار زیاد شود ، می تواند روی برخی از سلولهای مغزی کودک شما تأثیر بگذارد. در موارد نادر ، زردی شدید می تواند باعث تشنج شود یا منجر به ناشنوایی ، فلج مغزی یا تأخیر جدی در رشد شود. خوشبختانه بیشتر زردی ها شدید نیستند و معمولاً می توان از بروز عوارض جلوگیری کرد.

“گاهی اوقات ، از یك پتو زردی ، كه یك دستگاه فتوتراپی قابل حمل است ، ممكن است برای سطح بیلی روبین كودك شما كه افزایش یافته اما برای بستری شدن در بیمارستان زیاد نیست ، استفاده شود.

در صورت تأیید پزشک متخصص اطفال ، می توان از این پتو در منزل هنگام کنترل سطح بیلی روبین کودک استفاده کرد.

چگونه می توانم از زردی نوزاد جلوگیری کنم؟

تغذیه (بخصوص شیردهی) به طور مکرر در اولین ساعت ها و روزها به کودک شما کمک می کند تا خطر زردی را کاهش دهد. تغذیه اغلب باعث دفع مدفوع بیشتر کودک می شود. این شیر همچنین به کبد کودک شما انرژی لازم برای پردازش بیلی روبین را می دهد. مدفوع کودک شما باید از سبز تیره به زرد تبدیل شود.

اگر در شیردهی مشکل دارید ، کمک گرفتن این امر مهم است. برای جلوگیری از کمبود آب بدن و جلوگیری از بدتر شدن زردی ، ممکن است لازم باشد غذای کمکی شیر خشک به کودک خود بدهید.

چگونگی سطح بیلی روبین کودک

یک آزمایش خون برای اندازه گیری میزان بیلی روبین در بدن کودک شما وجود دارد. قبل از بردن کودک به خانه ، در بسیاری از بیمارستان ها سطح بیلی روبین به طور معمول بررسی می شود.

برای به حداقل رساندن آزمایش خون ، از دستگاههای غیرتهاجمی (بیلی روبینومتر متراسطحی جلدی) نیز برای کنترل زردی استفاده می شود.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند نتیجه کودک شما را بر روی نمودار ترسیم کند و باید بداند که کودک شما دقیقاً چند ساعت است که آزمایش انجام داده است. هنگام خروج شما و کودک از بیمارستان باید این اطلاعات به شما داده شود.

اگر آزمایش نشان دهد که کودک شما در رسیدن به سطحی از بیلی روبین که نیاز به درمان دارد در معرض خطر است ، پزشک شما یک ویزیت بعدی را ترتیب می دهد و آزمایش دیگری را انجام می دهد.

فتوتراپی امن است؟

فتوتراپی بی خطر است. چشم های کودک شما با استفاده از وصله های مخصوص چشم محافظت می شود. دستگاه تناسلی نیز محافظت خواهد شد. فتوتراپی می تواند باعث ایجاد جوش های پوستی یا حرکات روده ای شل شود. کودک شما ممکن است به مایعات اضافی ، مانند شیردهی مکرر ، نیاز داشته باشد.

چه زمانی باید نگران زردی نوزاد باشیم؟

زردی برای نوزادانی جدی تر است:

که متولد قبل از 37 هفته ،
که هنگام تولد کمتر از 2500 گرم وزن دارند
که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرانشان ناسازگار است ،
که در اوایل زندگی به خصوص در 24 ساعت اول دچار زردی می شوند ،
زردی آن به دست و پاها منتقل شده است ،
بعد از تولد کبودی یا تورم زیادی در زیر پوست سر (به نام caput) دارند ،
خواهران و برادران آنها هنگام تولد زردی داشتند و نیاز به درمان با انتقال خون داشتند (خون کودک برداشته شده و جایگزین می شود).

پس از ترک بیمارستان ، چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

اگر کودک شما علائم زیر را نشان داد با پزشک خود تماس بگیرید:
از شیردهی امتناع می کند
همیشه خواب آلود است
وزن زیادی از دست داده است (بیش از 10٪ از وزن او هنگام تولد)
بسیار زرد است (دستها و پاها به رنگ زرد یا نارنجی است)
زردی که به نظر می رسد در حال بدتر شدن است.

مشاهده مقاله دستگاه زردی نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
مشاوره آنلاین در واتس آپ
Send via WhatsApp